"Even the largest avalanche
is triggered by small things"
[ Vernor Steffen Vinge ]
Tālajā 1998. gadā, kad Francija ar 3:0 sakāva Brazīliju FIFA Pasaules kausa finālā un sākās Starptautiskās kosmosa stacijas būvniecība, radās divas kompānijas ar paliekošu ietekmi uz lietu kārtību – globālais tehnoloģiju līderis Google, Inc. un Latvijas pionieris konektoru kopņu ražošanā JMR SIA.
1955. gadā Džons Kelvins Jureits patentēja metāla konektorus (nagluplates), izraisot šīs tehnoloģijas strauju ieviešanu būvniecībā. Turpretī mūsu pusē priekšstats par jumta konstrukcijām nemainīgi paredzēja masīvas brusas, jumta krēslu, nekontrolējamu dēļu kaudzi būvlaukumā, kubikmetriem atgriezumu, ilgu un mokošu radīšanu ar nenovēršamu pļēgurošanu spāru svētkos.
JMR piedāvātās koka kopnes nozares sumbri uztvēra kā mazsmieklīgu joku. Viņi skatījās futbolu, vēlīgi klapēja mums pa plecu un no pieredzes augstumiem skaidroja, ka šitie skaliņi neko neturēs. Tomēr kāds arī sekoja SKS būvniecībai un sērfoja internetā. Kāds ņēma nopietni būvmehānikas aprēķinus. Kāds nolēma pamēģināt...
Maz pamazām tā sniega pika sāka velties no kalna, pāraugot lavīnā, ko tagad dēvējam par Latvijas konektorkopņu industriju.
JMR SIA (reģ.nr.50003396821) bija viens no uzņēmumiem, kas deviņdesmito nogalē uzplauka arhaiskā Jūrmalas Mežrūpnieka drupās. To 1998. gadā kopā ar bijušajiem nomniekiem nodibināja daži iznīkušā mežrūpniecības monstra darbinieki, lai turpinātu nodarboties ar mežizstrādi un kokapstrādi. Domas mainījās, kad nejauši uzpeldēja tiem laikiem trakā kopņu ideja. Bijām jauni, skaisti, enerģiski, tādēļ, atvedām no Anglijas ne vienu vien kopni redzējušu presi un, gari nedomājot, stūrējām kuģi svešajos ūdeņos.
Un jā, JMR ir abreviācija no "Jūrmalas MežRūpnieks", nevis Jānis Māris Rainis, kā jums varbūt šķita.
2007. gadā, nekustāmības un vieglo kredītu buma pilnbriedā, lai uzfrišinātu ražošanas iekārtu parku pēc angļu kopņu nozares līderu jaunākās modes, JMR ņēma treknu aizņēmumu. Un tad burbulis pārplīsa... Stāsts par izdzīvošanas cīņu ir atsevišķas grāmatas vērts, tādēļ netiks šeit detaļās aplūkots. No visa piedzīvotā ir vērts pieminēt, ka JMR norēķinājās ar piegādātajiem, restrukturēja bankas izsniegto kredītu un godīgi pildīja nodokļu parādu grafiku - līdz brīdim, kad VID pieprasīja, lai uzņēmums iesniedz maksātnespējas pieteikumu. Iestādes noskaņojuma maiņas iemesli mums palikuši miglā tīti, tomēr darījām, kas darāms. Bankrotējām pa skaisto un piedzemdējām JMR-Frame (reģ.nr.40103315651), kas tagad ir JMR labākās daļas turpinājums bez parādiem un mielēm.
JMR-Frame nav sakara ne ar Jelgavas Mašīnbūves rūpnīcu, ne arī citām J, M un R saturošām abreviācijām. Mums ir sakars tikai ar labu projektēšanas un ražošanas praksi; un visā visumā esam tīri jauki cilvēki - ar rētām un pieredzi, toties droši un stabili kā sena ledāja izvirpuļots un mieru atradis laukakmens.