+371 2830 1000 Kontakti BUJ+

Legālā puse

Legālā puse

Standarti un sertifikācija.

Standarti un sertifikācija.

Šī nodaļa veltīta tiem apņēmīgajiem ļaudīm, kas nule sper pirmos soļus pa līkumoto būvniecības taku. Mēs pieņemam, ka lasītājs ir savas (vai drauga) privātmājas būvniecības procesā. Profesionāļi šo informāciju var laist gar ausīm, viņi taču tēmu pārzina perfekti, vai ne? Khm... Khm... Mēģināsim izburties cauri likumu un noteikumu hierarhijai, kas ietekmē visus būvniecības procesā iesaistītos!

Tad nu tā: pāri visam stāv Saurona acs - noslēpumainais EIROKODEKSS. Neskatoties uz draudīgo nosaukumu, tas ir tikai 10 grupās sadalīts projektēšanas noteikumu kopums un Eiropas Standartizācijas KOMITEJA pūlas vaiga sviedros, lai sacerētu specifiskas prasības, kuru ievērošana nodrošina kāroto "Atbilstību Eirokodeksa prasībām". Konektoru kopņu projektēšanu un ražošanu reglamentē standarts EN14250:2010, kuru mēs jums nedrīkstam rādīt, jo Eirpoas standarti ir pusprivāts bizness, tādēļ katram interesentam, kurš vēlas strādāt likuma ietvaros, jānopērk sava kopija un rūpīgi jāslēpj no pārējiem. Runājot tieši par kopņu ražošanu, komersanta spēju izpildīt standarta prasības regulāri kontrolē īpašas sertifikācijas organizācijas, tādas kā BM Certification. Un te nu mēs nonākam pie CE SERTIFIKĀTA, dokumenta, kurš apliecina, ka to izdevusī sertifikācijas organizācija ir veikusi kārtējo komersanta pārbaudi un pārliecinājusies, ka pēdīgais spēj izpildīt Eirokodeksa un atbilstošā standarta prasības un tādējādi ir tiesīgs apbalvot savu produkciju ar ekspluatācijas īpašību DEKLARĀCIJU, bez kuras kopnes nedrīkst tikt izmantotas būvniecībā. Punkts.

Nākamais svarīgais avots, kuru tiešām vērts studēt ir Būvniecības likums. Tas apraksta visu mūsu lokālo penteri par un ap būvniecību, terminoloģiju, visvisādas prasības un tamlīdzīgi. Ja esat kļuvis par būvniecības ierosinātāju vai plānojat pašrocīgi uzsliet villu, izlasiet Likumu! Vismaz šo vienu. Tas var jūs pasargāt no banālas vienkāršu lietu nezināšanas izraisītām kļūdām. Piemēram, no negribētām soda naudām un prasībām civillietās.

Un tad vēl mums jūsu priekam ir Latvijas būvnormatīvi, kas citējot Būvniecības likumu: "... nosaka tehniskās prasības attiecībā uz būvēm un to elementiem un vides pieejamības prasības attiecībā uz būvēm" - starpstadija ceļā no aizvēsturiskajiem "SNiPiem" uz totālas eirostandartizācijas gaišo nākotni, kura teju teju pienākšot ar tā saucamo "2. paaudzes Eirokodeksu". Būvnormatīvi pēc būtības piešķir Eirokodeksam likuma spēku Latvijas teritorijā (kādēļ mums ir saistošs EN14250:2010 standarts!), kā mēs to redzam Latvijas būvnormatīva LBN 206-14 (Koka būvkonstrukciju projektēšana) piemērā.

Lielos vilcienos tas ir viss, ja neskaita absolūti esenciālo nepieciešamību rūpēties, lai jūsu sapņu pils projektēšanā piedalās vismaz viens personāžs ar īstu būvniecības inženierzinātņu bagāžu un spēju tās pielietot. Neviens normatīvs jūs neglābs no idiota inženiera krēslā. Jā, esam dzirdējuši argumentu "vectēvs uzbūvēja māju bez inženiera diploma (un bez nevienas naglas)". Principā nekas jums netraucē uzbūvēt māju kā vectēvam un arī dzīvot kā vectēvam, taču par šo tēmu gaisma jāsmeļas citos interneta nostūros, ne pie mums.

Veiksmi darbos, lai arī kādu virzienu jūs izvēlētos!